6 psychologicznych sztuczek, które przydadzą Ci się w pracy

Dzisiaj mam dla Ciebie kilka nowych sztuczek przydatnych w pracy lub w trakcie jej szukania. Dowiesz się, jak się szybko odstresować i zostać dobrze zapamiętanym, a także, co najlepiej uspokoi trudnych klientów. Startujemy!

żarówki

1. Chcesz zostać dobrze zapamiętany?

Jak widzisz, umieszczam ten punkt jako pierwszy. Cała rzecz polega na tym, że ludzie łatwiej pamiętają o tym, co dzieje się na początku lub na końcu. 

To dlatego warto planować ważne spotkania na początek dnia lub na koniec. Kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, postaraj się umówić na taką godzinę, by być pierwszym lub ostatnim kandydatem. Dzięki temu masz większe szanse, że dostaniesz tę pracę.

Ta zasada przyda Ci się również w pracy. Jeśli zależy Ci na tym, by uczestnicy spotkania wszystko zapamiętali, zaplanuj je na początek lub na koniec dnia. Uważaj tylko żeby się zbytnio nie przedłużyło - wtedy też Cię zapamiętają, ale raczej niezbyt pozytywnie.

U mnie zadziałało to także, kiedy zdawałam egzamin na prawo jazdy - zdałam go dopiero wtedy, gdy byłam na końcu kolejki. Przypuszczam, że tu jednak bardziej chodziło o to, że egzaminator był zmęczony, miał serdecznie dość i wyrobił już swój dzienny limit "oblań", który wystarczy WORD-owi na utrzymanie ;-)
2. Chcesz się szybko odstresować?

Siedzisz pod drzwiami, obserwujesz kolejnych wychodzących kandydatów i zaczynasz się denerwować. Stres w tej sytuacji raczej Ci się nie przyda, dlatego wyciągnij gumę do żucia lub przekąskę. Nikt nie je, kiedy znajduje się w niebezpieczeństwie. Jedzenie i żucie kojarzy się Twojemu mózgowi z relaksem i dlatego Cię uspokaja.

Tę zasadę warto także zastosować przed ważnym wystąpieniem, przemówieniem lub spotkaniem w pracy. Postaraj się jednak, aby to była zdrowa przekąska, a nie batonik :-)

3. Chcesz łatwo zdobyć zaufanie rozmówcy?

Naśladuj jego gesty i mimikę. Gdy układasz dłonie w podobny sposób lub przybierasz taki sam wyraz twarzy, druga osoba nieświadomie widzi w Tobie siebie - czyli osobę, którą najprawdopodobniej lubi i której ufa.

Stąd też można wyciągnąć wniosek, dlaczego niektórzy ludzie z góry są dla wszystkich niemili. Oni po prostu nie lubią siebie. Reagują też w ten sposób na innych i na swoje wady, które w nich nieświadomie dostrzegają.

Oczywiście, nie przeginaj z naśladowaniem, by nie było zbyt wyraźne i pretensjonalne. Sztuczka przyda Ci się podczas rozmowy z rekruterem lub podczas pierwszych kontaktów z ludźmi w nowej pracy.

4. Chcesz się odstresować w trakcie rozmowy o pracę?

Wyobraź sobie, że Twój rozmówca/przyszły pracodawca jest Twoim bliskim przyjacielem. Kiedy w trakcie oficjalnej rozmowy wyobrazisz sobie, że siedzicie na piwie i rozmawiacie jak dobrzy znajomi, uspokoisz się. To sprawi, że łatwiej Ci będzie nawiązać z nim kontakt oraz odpowiedzieć na jego pytania.


5. Chcesz łatwo się z kimś zaprzyjaźnić? 

Poproś go o drobną przysługę. Np. pożyczenie na chwilę długopisu, podanie czegoś, co ma w zasięgu ręki... Kiedy ktoś coś dla Ciebie robi, jest przekonany, że to dlatego, że Cię lubi. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawić, by Cię polubił - niezależnie od tego, czy starasz się zrobić dobre wrażenie na początku znajomości, czy też wzbudzić sympatię w kimś, kto za Tobą nie przepadał.

6. Chcesz, aby ludzie w pracy byli dla Ciebie milsi?

Umieść za sobą na ścianie... lustro. To bardzo ważna wskazówka, jeśli na co dzień spotykasz się z innymi pracownikami lub klientami. Zdziwisz się, jak uprzejmi się staną i o ile bardziej skłonni do pójścia na kompromis. Wszystko przez to, że nikt nie lubi widzieć siebie poirytowanego lub rozzłoszczonego.

Która sztuczka podoba Ci się najbardziej? A może któraś Cię zaskoczyła?

Obserwuj mój blog lifestylowy na:
Photobucket    Photobucket    Photobucket
Copyright © 2014 Blog lifestylowy - Pomysłowa , Blogger